Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM1500m

16 SEP 2016 09:15
  • Skapad: 16 SEP 2016 09:15

Tävling: DM/UDM/VDM 1500m för Västergötland
Plats: Södermalms IP
Väder: vindstilla, +24 o C
Tidtagning: Manuell
Tävlingsledare: Lars Olsson


Heat 1 18:30
Placering Tid
P11
1 Adam Karlsson -05 IF Hagen (Ej DM) 5.50.0
2 Jonathan Frändberg -05 IF Hagen (Ej DM) 6.18.7
   Joakim Bäckström -06 IF Hagen (Ej DM) DNS


F11
1 Selma Svefors -06 IF Hagen (Ej DM) 6.31.1
2 Nova Andersson -07 IF Hagen (Ej DM) 7.33.1
3 Svea Wikstrand -05 IF Hagen (Ej DM) 8.28.3


K50
1 Karina Josefsson -65 SOK Knallen 6.33.5
2 Elisabet Kihlstöm -63 IFK Skövde 6.49.7
3 Ann-Charlotte Johansson -65 Lidköpings IS 6.58.2
4 Karina Malik -63 Mariestads AIF 7.18.7


K55
1 Inger Schön -57 IFK Skövde 6,12,5


K60
1 Lubov Pospeshina -53 IFK Skövde 6.00.2
2 Inger Magnusson -54 IFK Skövde 7.13.6


K65
1 Britt Hellmark -50 Lidköpings IS 7,08,2
2 Yvonne Holmén -50 Mariestads AIF 9.49.6


Heat 2 18:45

Placering Tid
M65
1 Morgan Olsson -49 IFK Skövde 6,07,8
2 Sven-Gunnar Holmén -48 Mariestads AIF 6,10,5
3 Lars Lindberg -47 Trollhättans IF 6,22,8
4 Hans Fryestam -51 Tibro AIK 6,40,6
5 Sören Remar -48 Ulricehamns FK 6,48,9
6 Sven-Inge Jansson -50 Mariestads AIF 6,50,0
7 Kjell Milton -48 Istums SK 7,58,8
8 Bengt-Erik Enoksson -48 IFK Skövde 8,12,5
9 Lennart Johansson -48 Mariestads AIF 8,25,7
10 Bosse Johansson -48 Mariestads AIF 8,30,9


M70
1 Peter Smedgård -44 IF Hagen 6,46,7
2 Gunnar Fredh -45 IFK Skövde 7,11,1
3 Sven-Erik Hermansson -46 IFK Skövde 7,33,2
4 Leif Johansson -42 IFK Skövde 10,23,6
5 Göran Wahlstöm -43 SOK Unden 11,44,1


M75
1 Erkki Huhtaniemi -37 SOK Knallen 6,54,5
2 Stig Eriksson -39 IFK Skövde 8,16,5
3 Göte Ivarsson - IFK Skövde 9,29,6
   Lennart Hjalmarsson -39 Lidköpings IS DNS


M80
1 Ingemar Johannesson -33 Tibro AIK 15,56,9


Heat 3 19:00 Placering Tid


M40
1 Fredrik Utgren 72 Ryda SK 4,45,5
2 Ulf Larsson -72 SOK Träff 5,03,0
3 Jerker Tegman -74 Vedums AIS 5,10,0
4 Jonas Strålman -74 IFK Skövde 5,13,3
5 Mathias Axelsson -72 Tibro AIK 5,26,4
6 Mikael Johansson -72 Mariestads AIF 5,50,4

M55
1 Per Klevstedt -58 Friskis & Svettis Trollhättan 4,52,2
2 Leif Bergstöm -59 IFK Skövde 5,21,3
3 Håkan Hellberg -60 IFK Skövde 5,30,4
4 Stefan Karlsson -58 IFK Skövde 5,31,3
5 Björn Olofsson -60 IFK Skövde 5,44,3
6 Björn Furhoff -60 IFK Skövde 6,11,3
 Göran Linnarsson -58 SOK Unden DNS


M60
1 Jan Ekman -55 Ryda SK 5,46,0
2 Örjan Peterson -56 Ryda SK 6,14,4
3 Lars Björnfot -56 Mariestads AIF 6,18,6
4 Lasse Jutemar -56 SOK Knallen 7,00,4
5 Lars Andersson -53 IFK Skövde 7,18,3
   Ulf Palmér -56 Ulricehamns FK DNS


Heat 4 19:15

Placering Tid
P15
1 Filip Bergqvist -01 IF Hagen (Ej DM) 5,43,9


M50
1 Wofgang Malik -66 Mariestads AIF 5,00,3
2 Asko Sarja -62 Mariestads AIF 5,16,0
3 Dan-Åke Johansson -66 Trollhättas IF 5,22,8
4 Sören Strand -66 IFK Skövde 5,34,6
5 Anders Herngren -65 IFK Skövde 5,41,7
6 Kaarlo Book -65 SOK Knallen 5,49,4
7 Per Josefsson -63 SOK Knallen 5,51,3
8 Lars Johansson -63 IFK Skövde 6,41,2
9 Mats Tolfsson -62 SOK Knallen 7,01,9
10 Bengt Gustafsson -65 Tidaholms SOK Sisu 8,06,0
    Roger Johansson -62 IK Wilske DNS

Heat 5 19:30
Placering Tid

M45
1 Tony Larsson -70 IFK Skövde 4,49,7
2 Per Carlsson -70 Mariestads AIF 4,53,3
3 Jörgen Rannerberg -71 IFK Skövde 5,15,5
4 Thomas Pettersson -67 IFK Skövde 5,19,2
5 Claes Andersson -67 IFK Skövde 5,20,7
6 Michel Matheussen -69 Trollhättans FIK 5,25,5
7 Mats Karlsson -68 IFK Skövde 5,41,9
8 Edgar Stensson -69 Tidaholms SOK Sisu 5,54,8
9 Per Bergqvist -68 Tidaholms SOK Sisu 6,07,4
10 Jonas Wallerman -71 SOK Träff 6,11,1
    Joakim Andrén -70 IFK Skövde DNS
    Ulf Claesson -70 IFK Skövde DNS
    Florian Martin -70 Lidköpings VSK DNS

Heat 6 19:45
Placering Tid

K
1 Michelle Schnellbacher -85 SOK Knallen 4,57,5
2 Sylvia Gross -92 Trollhättans IF 5,13,0
3 Stina Nero -95 Mullsjö SOK 5,25,4
4 Sandra Andersson -86 IF Hagen 5,33,3


F19
1 Aleksandra Gustavsson -97 Lidköpings IS 5,25,3


F17
1 Klara Magnusson -00 IF Hagen 4,54,8


F15
1 Lina Karlsson -02 Lidköpings IS (Ej DM) 5,25,1


K35
1 Anna-Karin Birath -81 IFK Skövde 5,47,3
2 Sofia Axelsson -78 Tibro AIK 5,48,9


K40
1 Vilma Björkdahl -76 Lidköpings VSK 5,06,0
2 Åsa Blom -76 Mariestads AIF 5,29,1
3 Camilla Lundberg -73 SOK Knallen 6,24,9
4 Julia Hagberg -74 Ryda SK 6,43,7
   Karin Magnusson -73 IF Hagen DNS


K45
1 Jessica Hellman -70 IFK Skövde 5,41,9
2 Anna Samuelsson -67 IFK Skövde 6,09,0


Heat 7 20:00
Placering Tid

M
1 Magnus Bodin -90 Tidaholms SOK Sisu 4,25,8
2 Hager Kibrom -89 Tidaholms SOK Sisu 4,25,9
3 Karl Willenius -85 Lidköpings VSK 4,26,1
4 Tony Hatefnejad -87 IFK Skövde 4,26,3
5 Erik Nero -90 Mullsjö SOK 4,28,2
6 Jonas Andersson-85 IF Hagen 4,28,4
7 Filmon Fshatsion -98 Tidaholms SOK Sisu 4,35,9
8 Dieng Mamedaouda -96 IFK Skövde 4,44,0
9 Thim Andersson -90 IFK Skövde 4,55,1
10 Oskar Fläring -89 IFK Skövde 5,09,8

M35
1 Ola Grauers -80 Habo FIF (Ej DM) 4,22,8
2 Martin Andersson -81 IFK Skövde 4,44,2
3 Nils Diehm -78 IFK Skövde 5,03,0
4 Florian Siegmund -81 IFK Skövde 5,35,4

Skribent: Anders Magnusson
Epost: This is a mailto link

Vill du prova friidrott?

 

 Samarbetspartners

 

Stötta oss  

 

 

 

Postadress:
IF Hagen FIK - Friidrott
Gruvgatan 4C
54131 Skövde

Besöksadress:
Gruvgatan 4C
54131 Skövde

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info