Hoppa till sidans innehåll

Resultat


Hagenspelen

 

Förening IF Hagen
Tävlingsdatum 2017-05-14
Adress Södermalms IP, Skövde
Tävlingledare Joakim Torfgård
Väderförhållande Halvklart till mulet 17 grader


Kvinnor 800m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Sandra ANDERSSON (-86) IF Hagen 2:40.80  
 



Kvinnor Diskus - Final.
Vikt: 1 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Annacarin JONSSON (-71) Lidköpings IS 18,34  
 
 



Kvinnor Stafett 4x100m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.FöreningLagTid 
1 Lidköpings IS LiS Kvinnor 56.39  
 



F17 100m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -1,9
Plac.NamnFöreningTid 
1 Siri KYLLER (-01) Tibro AIK 13.50  
 



F17 800m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Klara MAGNUSSON (-00) IF Hagen 2:26.15  
 



F17 Längd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Matilda HEJDSTRÖM (-00) Tibro AIK 4,00  
2 Elsa GERTSSON (-01) Tibro AIK 3,45  
 
 



F17 Kula - Final.
Vikt: 3 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Elsa GERTSSON (-01) Tibro AIK 8,10  
2 Matilda HEJDSTRÖM (-00) Tibro AIK 7,84  
 
 



F17 Diskus - Final.
Vikt: 1 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Tova HOLMBERG (-01) Lidköpings IS 24,99  
 
 



F15 80m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -0,3
Plac.NamnFöreningTid 
1 Lovisa PETTERSSON (-03) Lidköpings IS 11.10  
2 Silvia POPA (-03) Mariestads AIF 11.18  
3 IDA GENITZ (-03) Istrums SK 11.65  
4 Caroline KARLSSON (-03) Mariestads AIF 11.84  
 



F15 300m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Silvia POPA (-03) Mariestads AIF 50.50  
 



F15 800m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Julia SVENNBLAD (-03) Ale FK 2:27.10  
2 IDA GENITZ (-03) Istrums SK 2:39.00  
3 Alma SJÖBERG (-02) Tibro AIK 2:40.51  
 



F15 Höjd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Jenny JONSSON (-02) Lidköpings IS 1,52  
2 Lisa BÄCKSTRÖM (-03) Istrums SK 1,37  
 
  1,25 1,29 1,33 1,37 1,40 1,43 1,46 1,49 1,52 1,55  
- - O XO O O XO O XO XXX  
XO O O O XXX    
 



F15 Längd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Lovisa PETTERSSON (-03) Lidköpings IS 4,49  
2 Alma SJÖBERG (-02) Tibro AIK 4,26  
3 Silvia POPA (-03) Mariestads AIF 4,15  
4 Lydia BOLMENÄS (-02) Tibro AIK 3,87  
5 Lisa BÄCKSTRÖM (-03) Istrums SK 3,70  
 
 



F15 Kula - Final.
Vikt: 3 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Jenny JONSSON (-02) Lidköpings IS 11,04  
2 Lydia BOLMENÄS (-02) Tibro AIK 9,00  
3 Silvia POPA (-03) Mariestads AIF 7,29  
 
 



F15 Diskus - Final.
Vikt: 750 gr
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Jenny JONSSON (-02) Lidköpings IS 30,25  
2 Lydia BOLMENÄS (-02) Tibro AIK 26,32  
3 Alma SJÖBERG (-02) Tibro AIK 21,72  
4 IDA GENITZ (-03) Istrums SK 15,74  
 
 



F13 60m - Försök.
 
(2017-05-14)
Heat 1Vind -0,4
Plac.NamnFöreningTidVidarePlac. tot. 
1 Chanel MOULARE (-05) IF Hagen 9.33 q 1  
2 Nova SCHWALBE WILSON (-05) IF Hagen 9.44 q 4  
3 Josefine LÖVFORS (-05) IF Hagen 10.65 q 6  
 
Heat 2Vind -0,3
Plac.NamnFöreningTidVidarePlac. tot. 
1 Svea WIKSTAND (-05) IF Hagen 9.40 q 2  
2 Ebba EKLUND (-05) IF Hagen 9.43 q 3  
3 Ebba ELFSTRÖM (-05) Lidköpings IS 9.97 q 5  
4 Isabelle LÖRNE (-05) IF Hagen 10.96   7  
 
Samlad lista
Plac.#NamnFöreningTidVidare 
1 40 Chanel MOULARE (-05) IF Hagen 9.33 q  
2 54 Svea WIKSTAND (-05) IF Hagen 9.40 q  
3 20 Ebba EKLUND (-05) IF Hagen 9.43 q  
4 48 Nova SCHWALBE WILSON (-05) IF Hagen 9.44 q  
5 77 Ebba ELFSTRÖM (-05) Lidköpings IS 9.97 q  
6 38 Josefine LÖVFORS (-05) IF Hagen 10.65 q  
7 37 Isabelle LÖRNE (-05) IF Hagen 10.96    
 

F13 60m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind +1,7
Plac.NamnFöreningTid 
1 Chanel MOULARE (-05) IF Hagen 9.00  
2 Svea WIKSTAND (-05) IF Hagen 9.23  
3 Ebba EKLUND (-05) IF Hagen 9.35  
4 Nova SCHWALBE WILSON (-05) IF Hagen 9.62  
5 Ebba ELFSTRÖM (-05) Lidköpings IS 9.95  
6 Isabelle LÖRNE (-05) IF Hagen 11.00  
 



F13 200m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind +0,2
Plac.NamnFöreningTid 
1 Nora JOLBÄCK (-04) Lidköpings IS 29.51  
2 Chanel MOULARE (-05) IF Hagen 30.23  
3 Ebba EKLUND (-05) IF Hagen 32.04  
4 Nova SCHWALBE WILSON (-05) IF Hagen 32.49  
5 Meja THÖRN (-05) Lidköpings IS 35.37  
6 Ebba ELFSTRÖM (-05) Lidköpings IS 35.59  
 



F13 Höjd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Nora JOLBÄCK (-04) Lidköpings IS 1,34  
2 Ebba ZACHRISSON (-05) Lidköpings IS 1,34  
3 Ebba ELFSTRÖM (-05) Lidköpings IS 1,31  
4 Ebba EKLUND (-05) IF Hagen 1,31  
5 Svea WIKSTAND (-05) IF Hagen 1,28  
6 Josefine LÖVFORS (-05) IF Hagen 1,10  
 
  0,95 1,00 1,05 1,10 1,15 1,20 1,24 1,28 1,31 1,34 1,37 1,40 1,43 1,46 1,49 1,51  
- O O O O O O XO XXO XXX    
- - - - O O O O XO O XXX    
- - O O O O O O XXO XXX    
O O O O XXX    
- - - O O O O O O XO XXX    
- O O O O XO O XO XXX    
 



F13 Längd - Final.
Hoppzon
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Nora JOLBÄCK (-04) Lidköpings IS 4,45  
2 Chanel MOULARE (-05) IF Hagen 4,06  
3 Ebba ZACHRISSON (-05) Lidköpings IS 3,90  
4 Svea WIKSTAND (-05) IF Hagen 3,73  
5 Nova SCHWALBE WILSON (-05) IF Hagen 3,64  
6 Josefine LÖVFORS (-05) IF Hagen 3,27  
7 Meja THÖRN (-05) Lidköpings IS 3,10  
8 Isabelle LÖRNE (-05) IF Hagen 3,07  
9 Ida ANDERSSON (-05) IF Hagen 2,83  
  Emma CARLSSON (-04) Istrums SK X  
 
 



F13 Kula - Final.
Vikt: 2 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Ebba ZACHRISSON (-05) Lidköpings IS 8,20  
2 Hilda RAPP (-05) Lidköpings IS 7,00  
3 Meja THÖRN (-05) Lidköpings IS 6,83  
4 Ida ANDERSSON (-05) IF Hagen 5,58  
 
 



F13 Diskus - Final.
Vikt: 600 gr
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Emma CARLSSON (-04) Istrums SK 24,90  
2 Nora JOLBÄCK (-04) Lidköpings IS 20,13  
3 Meja THÖRN (-05) Lidköpings IS 15,63  
4 Isabelle LÖRNE (-05) IF Hagen 14,80  
5 Ebba ELFSTRÖM (-05) Lidköpings IS 12,26  
6 Ida ANDERSSON (-05) IF Hagen 11,16  
 
 



F11 60m - Försök.
 
(2017-05-14)
Heat 1Vind +1,0
Plac.NamnFöreningTidVidarePlac. tot. 
1 Emma ANDERSSON (-07) IF Hagen 11.22 q 6  
2 Olivia LANDEGREN (-07) IF Hagen 11.31   7  
3 Filippa STRANDBERG (-06) IF Hagen 11.45   9  
4 Lisa KÖLLERSTRÖM (-07) IF Hagen 12.31   13  
 
Heat 2Vind +1,0
Plac.NamnFöreningTidVidarePlac. tot. 
1 Mira TINNERFELDT (-07) IF Hagen 10.90 q 4  
2 Ellen LILJEGREN (-06) SOK Träff 11.13 q 5  
3 Agnes SJÖSTRÖM (-07) IF Hagen 11.39   8  
4 Matilda BANKLER (-07) IF Hagen 12.04   11  
 
Heat 3Vind -1,0
Plac.NamnFöreningTidVidarePlac. tot. 
1 Therese PETTERSSON (-07) Lidköpings IS 9.50 q 1  
2 Tuva SANDBERG (-06) SOK Träff 9.76 q 2  
3 Hanna SCHNITZLER (-06) IF Hagen 10.10 q 3  
4 Maja ANDERSSON (-07) IF Hagen 11.57   10  
5 isabel ROSING (-07) IF Hagen 12.07   12  
 
Samlad lista
Plac.#NamnFöreningTidVidare 
1 85 Therese PETTERSSON (-07) Lidköpings IS 9.50 q  
2 98 Tuva SANDBERG (-06) SOK Träff 9.76 q  
3 47 Hanna SCHNITZLER (-06) IF Hagen 10.10 q  
4 52 Mira TINNERFELDT (-07) IF Hagen 10.90 q  
5 97 Ellen LILJEGREN (-06) SOK Träff 11.13 q  
6 9 Emma ANDERSSON (-07) IF Hagen 11.22 q  
7 34 Olivia LANDEGREN (-07) IF Hagen 11.31    
8 50 Agnes SJÖSTRÖM (-07) IF Hagen 11.39    
9 51 Filippa STRANDBERG (-06) IF Hagen 11.45    
10 6 Maja ANDERSSON (-07) IF Hagen 11.57    
11 12 Matilda BANKLER (-07) IF Hagen 12.04    
12 45 isabel ROSING (-07) IF Hagen 12.07    
13 33 Lisa KÖLLERSTRÖM (-07) IF Hagen 12.31    
 

F11 60m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind +0,9
Plac.NamnFöreningTid 
1 Therese PETTERSSON (-07) Lidköpings IS 9.60  
2 Tuva SANDBERG (-06) SOK Träff 9.67  
3 Hanna SCHNITZLER (-06) IF Hagen 9.97  
4 Ellen LILJEGREN (-06) SOK Träff 10.98  
5 Mira TINNERFELDT (-07) IF Hagen 11.01  
6 Emma ANDERSSON (-07) IF Hagen 11.50  
 



F11 200m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -1,0
Plac.NamnFöreningTid 
1 Therese PETTERSSON (-07) Lidköpings IS 32.50  
2 Nova ANDERSSON (-07) IF Hagen 33.62  
3 Tuva SANDBERG (-06) SOK Träff 33.88  
4 Mira TINNERFELDT (-07) IF Hagen 37.00  
5 Lael RWAMAMARA (-07) IF Hagen 38.66  
6 Maja ANDERSSON (-07) IF Hagen 41.01  
 



F11 600m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Tuva SANDBERG (-06) SOK Träff 2:10.70  
2 Nova ANDERSSON (-07) IF Hagen 2:22.05  
3 Lael RWAMAMARA (-07) IF Hagen 2:31.80  
4 isabel ROSING (-07) IF Hagen 2:38.34  
 



F11 Höjd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Nova ANDERSSON (-07) IF Hagen 1,21  
2 Mira TINNERFELDT (-07) IF Hagen 1,00  
3 Olivia LANDEGREN (-07) IF Hagen 0,95  
4 Matilda BANKLER (-07) IF Hagen 0,95  
4 Emma ANDERSSON (-07) IF Hagen 0,95  
6 Lael RWAMAMARA (-07) IF Hagen 0,90  
7 Agnes SJÖSTRÖM (-07) IF Hagen 0,85  
  Lisa KÖLLERSTRÖM (-07) IF Hagen X  
  Alice ODHAGEN (-07) IF Hagen X  
 
  0,85 0,90 0,95 1,00 1,05 1,10 1,14 1,18 1,21  
O XO O XXX    
O XO O XXX    
O O O XXX    
O O XO XO XXX  
O O XXX    
XXX    
O O O O O O O XO XO  
O XXX    
     
 



F11 Längd - Final.
Hoppzon
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Therese PETTERSSON (-07) Lidköpings IS 3,72  
2 Hanna SCHNITZLER (-06) IF Hagen 3,55  
3 Nova ANDERSSON (-07) IF Hagen 3,53  
4 Hedda RAPP (-07) Lidköpings IS 3,50  
5 Ellen LILJEGREN (-06) SOK Träff 2,96  
6 Lael RWAMAMARA (-07) IF Hagen 2,76  
7 Emma ANDERSSON (-07) IF Hagen 2,74  
8 Agnes SJÖSTRÖM (-07) IF Hagen 2,65  
9 Filippa STRANDBERG (-06) IF Hagen 2,59  
10 Tilda HELGESSON (-07) IF Hagen 2,47  
11 Maja ANDERSSON (-07) IF Hagen 2,45  
12 isabel ROSING (-07) IF Hagen 2,40  
13 Olivia LANDEGREN (-07) IF Hagen 2,37  
14 Lisa KÖLLERSTRÖM (-07) IF Hagen 2,24  
15 Matilda BANKLER (-07) IF Hagen 2,20  
  Nellie STACE (-06) IK Wilske X  
  Alice ODHAGEN (-07) IF Hagen X  
  Saga EKLUND (-08) IF Hagen X  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



F11 Kula - Final.
Vikt: 2 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Therese PETTERSSON (-07) Lidköpings IS 5,66  
2 Hanna SCHNITZLER (-06) IF Hagen 5,55  
3 Emma ANDERSSON (-07) IF Hagen 5,29  
4 Filippa STRANDBERG (-06) IF Hagen 5,16  
5 Tuva SANDBERG (-06) SOK Träff 4,90  
6 Mira TINNERFELDT (-07) IF Hagen 4,39  
7 isabel ROSING (-07) IF Hagen 4,31  
8 Ellen LILJEGREN (-06) SOK Träff 4,14  
9 Agnes SJÖSTRÖM (-07) IF Hagen 4,06  
10 Matilda BANKLER (-07) IF Hagen 3,90  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



F9 60m - Försök.
 
(2017-05-14)
Heat 1Vind -1,0
Plac.NamnFöreningTidVidarePlac. tot. 
1 Ida GUSTAFSSON (-08) IK Hakarpspojkarna 10.60 q 2  
2 Nora CEDERKVARN (-08) IF Hagen 11.34 q 4  
3 Holly KJELLBERG (-08) IF Hagen 11.61   7  
4 Hanna ANDERSSON (-09) IF Hagen 12.61   10  
5 Ester BURMAN (-09) IF Hagen 13.79   11  
6 Agnes JOHNSSON (-10) IF Hagen 17.76   12  
 
Heat 2Vind -1,0
Plac.NamnFöreningTidVidarePlac. tot. 
1 Agnes FLORIN (-08) IF Hagen 10.20 q 1  
2 Smilla SKOGFÄLT (-09) SOK Träff 11.11 q 3  
3 Saga SANDBERG (-08) SOK Träff 11.45 q 5  
4 Siri FELLBRANT (-08) IF Hagen 11.54 q 6  
5 Saga EKLUND (-08) IF Hagen 11.63   8  
6 Tuva OLAUSSON (-10) IF Hagen 11.97   9  
 
Samlad lista
Plac.#NamnFöreningTidVidare 
1 25 Agnes FLORIN (-08) IF Hagen 10.20 q  
2 56 Ida GUSTAFSSON (-08) IK Hakarpspojkarna 10.60 q  
3 100 Smilla SKOGFÄLT (-09) SOK Träff 11.11 q  
4 18 Nora CEDERKVARN (-08) IF Hagen 11.34 q  
5 99 Saga SANDBERG (-08) SOK Träff 11.45 q  
6 24 Siri FELLBRANT (-08) IF Hagen 11.54 q  
7 31 Holly KJELLBERG (-08) IF Hagen 11.61    
8 21 Saga EKLUND (-08) IF Hagen 11.63    
9 44 Tuva OLAUSSON (-10) IF Hagen 11.97    
10 7 Hanna ANDERSSON (-09) IF Hagen 12.61    
11 15 Ester BURMAN (-09) IF Hagen 13.79    
12 29 Agnes JOHNSSON (-10) IF Hagen 17.76    
 

F9 60m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -1,1
Plac.NamnFöreningTid 
1 Agnes FLORIN (-08) IF Hagen 10.20  
2 Ida GUSTAFSSON (-08) IK Hakarpspojkarna 10.38  
3 Smilla SKOGFÄLT (-09) SOK Träff 10.92  
4 Saga SANDBERG (-08) SOK Träff 11.25  
5 Nora CEDERKVARN (-08) IF Hagen 11.30  
6 Siri FELLBRANT (-08) IF Hagen 11.39  
 



F9 200m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -0,9
Plac.NamnFöreningTid 
1 Agnes FLORIN (-08) IF Hagen 37.00  
2 Ida GUSTAFSSON (-08) IK Hakarpspojkarna 38.47  
3 Hanna ANDERSSON (-09) IF Hagen 44.62  
 



F9 600m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 agnes RAMHULT (-08) IK Ymer 2:24.00  
2 Ida GUSTAFSSON (-08) IK Hakarpspojkarna 2:44.68  
 



F9 Höjd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Ida GUSTAFSSON (-08) IK Hakarpspojkarna 0,90  
2 Smilla SKOGFÄLT (-09) SOK Träff 0,85  
3 Saga EKLUND (-08) IF Hagen 0,85  
4 Tuva OLAUSSON (-10) IF Hagen 0,70  
5 Agnes JOHNSSON (-10) IF Hagen 0,70  
 
  0,70 0,75 0,80 0,85 0,90 0,94  
O XXX    
O O O O O XXX  
O XO O XO XXX  
XXO XXX  
O O O O XXX  
 



F9 Längd - Final.
Hoppzon
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Agnes FLORIN (-08) IF Hagen 3,20  
2 Ida GUSTAFSSON (-08) IK Hakarpspojkarna 3,16  
3 Tindra JAKOBSSON (-09) SOK Träff 2,71  
4 Saga EKLUND (-08) IF Hagen 2,65  
5 Smilla SKOGFÄLT (-09) SOK Träff 2,60  
6 Nora CEDERKVARN (-08) IF Hagen 2,55  
7 Holly KJELLBERG (-08) IF Hagen 2,52  
8 Siri FELLBRANT (-08) IF Hagen 2,51  
9 Agnes JOHNSSON (-10) IF Hagen 2,50  
10 Tuva OLAUSSON (-10) IF Hagen 2,32  
11 Saga SANDBERG (-08) SOK Träff 2,27  
12 Ester BURMAN (-09) IF Hagen 2,22  
13 Hanna ANDERSSON (-09) IF Hagen 2,19  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



F9 Kula - Final.
Vikt: 2 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Agnes FLORIN (-08) IF Hagen 5,05  
2 Ida GUSTAFSSON (-08) IK Hakarpspojkarna 4,80  
3 Nora CEDERKVARN (-08) IF Hagen 3,90  
4 Agnes JOHNSSON (-10) IF Hagen 3,35  
5 Hanna ANDERSSON (-09) IF Hagen 3,20  
6 Siri FELLBRANT (-08) IF Hagen 3,10  
7 Tuva OLAUSSON (-10) IF Hagen 2,85  
 
 
 
 
 
 
 
 
 



F9 Stafett 400m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.FöreningLagTid 
1 IF Hagen If hagen 1 1:18.2 /m  
2 IF Hagen IF hagen 3 1:20.0 /m  
3 IF Hagen If hagen 2 1:22.2 /m  
 



Män 100m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -1,9
Plac.NamnFöreningTid 
1 Daniel ANDERSSON (-91) Istrums SK 11.90  
 



Män 200m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -1,6
Plac.NamnFöreningTid 
1 Daniel ANDERSSON (-91) Istrums SK 24.05  
 



Män Höjd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Johan BJÖRK (-91) Istrums SK 1,63  
 
  1,45 1,50 1,55 1,59 1,63 1,66  
O O O O O XXX  
 



Män Kula - Final.
Vikt: 7,26 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Peter HAGSTRÖM (-63) Istrums SK 8,78  
2 Urban HÅKANSSON (-69) Falköpings AIK 8,21  
3 ULF GENITZ (-63) Istrums SK 8,10  
 
 



Män Diskus - Final.
Vikt: 2 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Peter HAGSTRÖM (-63) Istrums SK 23,28  
2 Urban HÅKANSSON (-69) Falköpings AIK 21,22  
3 ULF GENITZ (-63) Istrums SK 19,54  
 
 



P17 100m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -1,9
Plac.NamnFöreningTid 
1 Hampus JOHANSSON KÄLLSTRÖM (-01) Tibro AIK 13.50  
 



P17 200m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -1,6
Plac.NamnFöreningTid 
1 Edvard APPELBERG (-01) Lidköpings IS 24.50  
2 Filip Axel BERGQVIST (-01) IF Hagen 25.67  
3 Melker DRACKNER (-01) Lidköpings IS 26.27  
 



P17 800m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Ludvig RAMHULT (-01) IK Ymer 2:07.60  
  Filip Axel BERGQVIST (-01) IF Hagen DNS  
 



P17 Längd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Philip ROBERTSSON (-01) Lidköpings IS 5,06  
 
 



P17 Kula - Final.
Vikt: 5 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Hampus JOHANSSON KÄLLSTRÖM (-01) Tibro AIK 8,86  
 
 



P17 Diskus - Final.
Vikt: 1,5 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Philip ROBERTSSON (-01) Lidköpings IS 23,57  
 
 



P17 Stafett 4x100m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.FöreningLagTid 
1 Lidköpings IS LiS P17 50.25  
 



P15 80m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -0,3
Plac.NamnFöreningTid 
1 Marcus WEST (-03) Lidköpings IS 11.20  
 



P15 300m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Marcus WEST (-03) Lidköpings IS 47.30  
 



P15 Höjd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Edvin SANDSTRÖM (-03) Tibro AIK 1,43  
 
  1,29 1,33 1,37 1,40 1,43 1,46  
O O O XO XXO XXX  
 



P15 Längd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Marcus WEST (-03) Lidköpings IS 4,49  
  Pavel LARSSON (-02) Istrums SK X  
 
 



P13 60m - Försök.
 
(2017-05-14)
Heat 1Vind -1,0
Plac.NamnFöreningTidVidarePlac. tot. 
1 Johan HEDENBERG (-05) IF Hagen 9.00 q 1  
2 Rasmus EHN (-05) Istrums SK 9.25 q 3  
3 Hampus AXELSSON (-05) IF Hagen 10.04 q 6  
4 Olle WENDT (-05) IF Hagen 10.10   7  
 
Heat 2Vind -1,0
Plac.NamnFöreningTidVidarePlac. tot. 
1 Adam KARLSSON (-05) IF Hagen 9.00 q 1  
2 Filip LARSSON (-05) Lidköpings IS 9.50 q 4  
3 Alexander MAGNUSSON (-04) Tibro AIK 9.58 q 5  
4 Jakob LARSSON (-05) IF Hagen 10.73   8  
 
Samlad lista
Plac.#NamnFöreningTidVidare 
1 27 Johan HEDENBERG (-05) IF Hagen 9.00 (9.000) q  
1 30 Adam KARLSSON (-05) IF Hagen 9.00 (9.000) q  
3 66 Rasmus EHN (-05) Istrums SK 9.25 q  
4 83 Filip LARSSON (-05) Lidköpings IS 9.50 q  
5 107 Alexander MAGNUSSON (-04) Tibro AIK 9.58 q  
6 11 Hampus AXELSSON (-05) IF Hagen 10.04 q  
7 53 Olle WENDT (-05) IF Hagen 10.10    
8 35 Jakob LARSSON (-05) IF Hagen 10.73    
 

P13 60m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind +0,5
Plac.NamnFöreningTid 
1 Johan HEDENBERG (-05) IF Hagen 8.70  
2 Adam KARLSSON (-05) IF Hagen 8.76  
3 Rasmus EHN (-05) Istrums SK 9.11  
4 Filip LARSSON (-05) Lidköpings IS 9.44  
5 Alexander MAGNUSSON (-04) Tibro AIK 9.47  
6 Hampus AXELSSON (-05) IF Hagen 9.56  
 



P13 200m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind +0,9
Plac.NamnFöreningTid 
1 Adam KARLSSON (-05) IF Hagen 29.30  
2 Olle JACOBSSON (-05) Istrums SK 36.84  
 



P13 600m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Elias RAMHULT (-05) IK Ymer 1:48.20  
2 Adam KARLSSON (-05) IF Hagen 1:51.65  
3 Alexander MAGNUSSON (-04) Tibro AIK 1:56.86  
 



P13 Höjd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Olle JACOBSSON (-05) Istrums SK 1,49  
2 Rasmus EHN (-05) Istrums SK 1,43  
3 Jonathan FRÄNDBERG (-05) IF Hagen 1,37  
4 Hampus AXELSSON (-05) IF Hagen 1,24  
5 Jakob LARSSON (-05) IF Hagen 1,15  
  Philip FRICK (-04) Ale FK X  
 
  0,95 1,00 1,05 1,10 1,15 1,20 1,24 1,28 1,31 1,34 1,37 1,40 1,43 1,46 1,49 1,51  
     
- O O O O O O O O O O XO XO XXX  
O O O O O XO XO XXX    
O O O O O O O O O O O XXX    
- - - - - O O O O O O XO O XXO XXO XXX  
O O O O O XXX    
 



P13 Längd - Final.
Hoppzon
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Olle JACOBSSON (-05) Istrums SK 4,44  
2 Rasmus EHN (-05) Istrums SK 4,26  
3 Filip LARSSON (-05) Lidköpings IS 4,07  
4 Jonathan FRÄNDBERG (-05) IF Hagen 4,00  
5 Johan HEDENBERG (-05) IF Hagen 3,88  
6 Hampus AXELSSON (-05) IF Hagen 3,83  
7 Gustav ERICSSON (-05) IF Hagen 3,40  
8 Jakob LARSSON (-05) IF Hagen 3,21  
9 Olle WENDT (-05) IF Hagen 2,95  
 
 



P13 Kula - Final.
Vikt: 3 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Jonathan FRÄNDBERG (-05) IF Hagen 7,68  
2 Filip LARSSON (-05) Lidköpings IS 7,67  
3 Gustav ERICSSON (-05) IF Hagen 5,13  
4 Olle WENDT (-05) IF Hagen 4,47  
 
 



P13 Diskus - Final.
Vikt: 600 gr
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Filip LARSSON (-05) Lidköpings IS 18,67  
 
 



P13 Stafett 400m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.FöreningLagTid 
1 IF Hagen IF Hagen Mix2 1:04.10  
2 IF Hagen IF Hagen Mix3 1:04.30  
3 IF Hagen IF Hagen Mix 1 1:05.05  
 



P11 60m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -0,7
Plac.NamnFöreningTid 
1 Andrei POPA (-06) Mariestads AIF 9.10  
2 Melker HEJDSTRÖM (-06) Tibro AIK 10.17  
3 Sebastian ERIKSSON (-06) IF Hagen 10.25  
4 Carl BÖRJESSON (-06) IF Hagen 10.41  
5 Arvid BURMAN (-07) IF Hagen 12.83  
 



P11 200m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -1,0
Plac.NamnFöreningTid 
1 William ÅHMAN (-07) IF Hagen 35.40  
2 Carl BÖRJESSON (-06) IF Hagen 36.87  
3 Sebastian ERIKSSON (-06) IF Hagen 37.75  
 



P11 600m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Julius WIKLUND (-06) IK Wilske 1:59.30  
 



P11 Höjd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Julius WIKLUND (-06) IK Wilske 1,42  
2 Andrei POPA (-06) Mariestads AIF 1,33  
3 Sebastian ERIKSSON (-06) IF Hagen 1,14  
 
  0,85 0,90 0,95 1,00 1,05 1,10 1,14 1,18 1,21 1,24 1,27 1,30 1,33 1,36 1,39 1,42 1,45  
- - - O O O O O O O XO O XXO XXX  
O O O O O XXO O XXX    
- - - O O O O O O O O O O O XO O XXX  
 



P11 Längd - Final.
Hoppzon
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Andrei POPA (-06) Mariestads AIF 4,33  
2 Melker HEJDSTRÖM (-06) Tibro AIK 3,17  
3 William ÅHMAN (-07) IF Hagen 3,01  
4 Carl BÖRJESSON (-06) IF Hagen 2,74  
5 Arvid BURMAN (-07) IF Hagen 2,56  
 
 
 
 
 
 
 



P11 Kula - Final.
Vikt: 2 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 William ÅHMAN (-07) IF Hagen 6,40  
 
 
 



P9 60m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -2,3
Plac.NamnFöreningTid 
1 Gustav RAMSIN (-08) Istrums SK 10.10  
2 Malcolm MOULARE (-08) IF Hagen 10.46  
3 frans KULLBERG (-08) IF Hagen 11.25  
4 Oliver SILFVERSTRAND (-09) IF Hagen 11.41  
5 Kasper LENNARTSSON (-08) IF Hagen 11.57  
6 Isak CEDERKVARN (-10) IF Hagen 14.23  
 



P9 200m - Final.
 
(2017-05-14)
 Vind -0,9
Plac.NamnFöreningTid 
1 Gustav RAMSIN (-08) Istrums SK 35.30  
2 ludwig SVEFORS (-10) IF Hagen 41.34  
 



P9 600m - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningTid 
1 Gustav RAMSIN (-08) Istrums SK 2:10.00  
 



P9 Höjd - Final.
 
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Malcolm MOULARE (-08) IF Hagen 1,05  
2 Gustav BRUN FRODLUND (-09) IF Hagen 0,80  
3 Oliver SILFVERSTRAND (-09) IF Hagen 0,70  
  ludwig SVEFORS (-10) IF Hagen X  
 
  0,70 0,75 0,80 0,85 0,90 0,94 1,05  
O O O XXX    
O O O O O O XXO  
O XXX    
XXX    
 



P9 Längd - Final.
Hoppzon
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 Gustav RAMSIN (-08) Istrums SK 3,46  
2 frans KULLBERG (-08) IF Hagen 2,95  
3 Kasper LENNARTSSON (-08) IF Hagen 2,85  
4 Oliver SILFVERSTRAND (-09) IF Hagen 2,73  
5 Malcolm MOULARE (-08) IF Hagen 2,64  
6 Gustav BRUN FRODLUND (-09) IF Hagen 2,43  
7 ludwig SVEFORS (-10) IF Hagen 2,30  
8 Alfred NILSSON (-08) IF Hagen 2,29  
9 Ludvig ANDERSSON (-09) IF Hagen 1,70  
  Isak CEDERKVARN (-10) IF Hagen X  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



P9 Kula - Final.
Vikt: 2 kg
(2017-05-14)
Plac.NamnFöreningResultat 
1 frans KULLBERG (-08) IF Hagen 5,78  
2 Kasper LENNARTSSON (-08) IF Hagen 4,95  
3 Oliver SILFVERSTRAND (-09) IF Hagen 4,12  
4 ludwig SVEFORS (-10) IF Hagen 3,82  
5 Isak CEDERKVARN (-10) IF Hagen 3,20  
6 Ludvig ANDERSSON (-09) IF Hagen 3,07  
 
 
 
 
 
 
 
 



Uppdaterad: 2017-05-14 18:40
Skribent: Joakim Torfgård
Epost: Adressen Gömd

 

Sponsorer

 

furhoffs_logga

 

 

 

 

Samarbetspartners

 

GV_loparkvallar2

LOT_Skovde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postadress:
IF Hagen FIK - Friidrott
Gruvgatan 4C
54131 Skövde

Besöksadress:
Gruvgatan 4C
54131 Skövde

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info